Czy potrzebujemy Kapłanów ?

Czy potrzebujemy Kapłanów ?

Czy potrzebujemy Kapłanów ?
Często pośród rozmów w mediach społecznościowych temat  zawarcia ponownego ślubu kościelnego powraca jak bumerang. Najczęściej rozżalone są osoby które otrzymały rozwód z winy drugiej Strony. Słusznie wskazują że przecież nie mogły przewidzieć że po kilku latach Partner uzależni się od alkoholu, narkotyków, hazardu czy sexoholizmu lub innych nałogów
.

 

Dziś mamy tendencje wzrostową rozwodów, a większość osób w związkach nie czeka nawet zbyt długo , większość rozwodów ma miejsce w czasie pierwszego roku pożycia lub w ciągu  pięciu pierwszych lat istnienia małżeństwa. 

Wydaje się że unieważnienie małżeństwa Jacka Kurskiego z Moniką Kurska oraz Joanny Klimek której też było potrzebne unieważnione małżeństwo, wszystko to smierdzi z daleka a chyba najbardziej widoczne na tym ślubie było to że nie było ich Dzieci , tylko działacze PIS i śmietanka dziennikarska. 

Jeden z kolegów  Jacka Kurskiego stwierdził : Jacek nie jest zbyt religijną osobą , nie wiem więc po co mu ten cały cyrk, chyba by mieć lepsze wejście do mediów katolickich, zawsze to lepiej brzmi jak się ma ślub kościelny. 

 „Jako katolik i słoikowy krakus czuję od wczoraj autentyczne zgorszenie. Po pierwsze, unieważnieniem ślubu ojca trójki dzieci, po wieloletnim małżeństwie. Wreszcie odprawianiem z celebrą nowego ślubu w najważniejszym sanktuarium w regionie. Przepraszam, ja wysiadam” – napisał na Twitterze Bartosz Brzyski, rzecznik prasowy konserwatywnego Klubu Jagiellońskiego. Klubowi patronuje Jarosław Gowin. 

Wielu tak zwanych prawych i obrońców Rodzin nie pomyślało o uczuciach Dzieci, a przecież w Prawie Rodzinnym o generelnej zasadzie : zasadzie dobra Dziecka, jako najważniejszej zasadzie prawa rodzinnego. Zarówno Prezydent jak i Premier wielokrotnie mówili o tym jak im dobro Dziecka leży na sercu, wydaje się że wizyta któregoś z Nich byłaby po prostu nie stosowna, gdzie Dzieci zeszły na plan dalszy, a wygrała egoistyczna miłość. 
W wywiadzie ks Isakowicz - Zaleski przyznał że jest księdzem 40 lat i  że po raz pierwszy w Kościele spotyka się z sytuacją że unieważnia się małżeństwo po 2o latach. Należy zaznaczyć że
w 2015 roku nastąpiła reforma Prawa Kanonicznego której dokonał Papież Franciszek , było to spowodowane coraz częstrzym rozpadem małżeństw katolików , rocznie takich procesów jest ponad  5 tysięcy a liczba ta stale rośnie. Wprowadzono tak zwane postępowanie 45 dniowe które znacznie skróciły procesy o unieważnienie małżeństwa. Kiedyś trwały one latami , a przesłanki nieważności małżeństwa sprawdzano bardzo dokładnie , dziś jak przyznał jeden z adwokatów zajmujący się prawem kanonicznym wystarczy wskazać odpowiednią przesłankę i umówić się zdrugą stroną i nie ma z unieważnieniem większych problemów. 
Według znanego adwokata zajmującego się prawem kanonicznym mecenasa Michała Poczmańskiego do najczęściej wskazywanych przesłanek nieważności należą tezawarta w kan. 1095 n3, czyli niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. Można tu wymienić: alkoholizm, choroby psychiczne, zaburzenia osobowości, uzależnienie emocjonalne od matki (nieodcięta pępowina, maminsynek), uzależnienie od seksu lub pornografii, narkomania, uzależnienie od hazardu, w tym od tzw. maszyn, jednorękich bandytów. Rzadziej występują również lekomania, erotomania, zaburzenie osobowości typu bordeline, osobowość bierno-zależna. 
W drugiej grupie są też różnego rodzaje symulacje. Symulacja całkowita, gdy jedna z osób nie chce zawierać ślubu, a np. z powodu niezaplanowanej ciąży jednak go zawiera. Symulacja częściowa może dotyczyć kilku elementów lub przymiotów małżeństwa:

  1. Wykluczenie potomstwa
  1. Wykluczenie wierności i jedności małżeńskiej
  1. Wykluczenie nierozerwalności
  1. Wykluczenie dobra małżonków.


Wydaje się że z jednej strony to dobrze że ludzie którzy nie ze swej winy będą miały drugą szansę, tak jak to jest w kościele prawosławnym. Tylko czy katolicy nie powinni pójść tą drogą i zamiast cyrkom i nie tanim postępowaniem o unieważnienie małżeństwa kosztujący w Warszawie około 2200 zł , wprowadzić rozwód kościelny  na wzór postępowania cywilnego. 
Ludzie wiedzieliby że to żadna ściema i mieliby czyste sumienie i byliby w porzadku wobec poprzednich małżonków oraz Dzieci. 

Wydaje się że nie szybko to nastąpi ze względu choćby na to usługi pełnomocnika - eksperta od prawa kononicznego jednak nie są tanie i jednak powstrzymują ludzi przed rozstaniem się. Fakt jest jeden że po abdykacji Papieża Benedykta XVI , który wczesniej jako Joseph Ratzinger był nazywany Pancernym Kardynałem , obydwoje z Papieżem Janem Pawłem II bronili czystości wiary , nie ulegali wpływom rządów i społeczności między innymi Feministek i LGBT , by to Bóg dostosował się do Człowieka, tak jak np. w Kościele Anglikańskim wprowadzono że również Kobieta może być Biskupem. 

Stephan King w swojej książce Ja rzemieślnik opisuje jego relacje z Żoną Tabi oraz Bogiem , jak mówi mimo że on jest katolikiem a ona ewangeliczką nie dochodzi między nimi do sprzeczki , ponieważ obydwoje nie uznają instytucji kościelnych. 

Szczerze po zróżnicowanych opiniach polskich duchownych np. księdza Sowy który uznaje prawo kobiet do aborcji , również ks Szóstak jest bardzo liberalny i poparł w wyborach Szymona Hołownię. Autorytetami w sprawach wiary pozostali dla mnie .

Większość katolików czerpie wiedzę i modlitwę z Biblii, dzieł wielkich Papieży, ks Piotra Skargi, ks Piotra Pawlukiewicza ale tez Normana Peala, Josepha Murphy, Alana Mc. Ginnisa i innych pisarzy katolickich lub chrześcijańskich. 

Nikt mnie nie przekona że facet po 24 latach doszedł do wniosku że jest oszukiwany , albo jest Debilem który przez 24 lata pozwalał robić z siebie frajera albo stara się nam teraz wcisnąć kit i do tej prawdy wystarcza rozum który dał nam Bóg i nic więcej

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *